úterý 18. července 2017

Dědovo dědictví

Opravdu moc se mi líbí, jak si někteří lidé umí hrát se slůvky.
Nedávno jsem se proklikala na blog, kde se objevují příběhy začínající na písmena "D", "P" a  další.  
Ohromně mě bavilo vyzkoušet si v komentáři pokračování jednoho z nich i začala jsem uvažovat nad písmenkovým povídáním vlastním.
Ale něco vám řeknu, ono navazovat na něčí nápad je podstatně jednodušší, než příběh vymyslet celý. Pořád se mi tam motala nějaká nežádoucí písmena, chyběla slovesa, nadbývala zájmena, spojky, předložky, popřípadě mix slov nedával smysl.
Na čas jsem to odložila k ledu (jo, to občas svedu), ovšem pak přišel s pěkně propracovaným, popravdě poutavým příběhem pivuchtivého poutníka lobo. Mé nutkání komentovat zas, značí as, že uzrál čas oprášit mozkové závity. 
Žádné další saky paky, prostě si to prubnu taky.  

Zadrápla jsem se u toho písmena "D" a chtěla psát povídání o "Divoké dračici" či "Dokonalé dámě". Ovšem teď jsem se shodou okolností dvakrát nachomýtla k rozpravám ohledně dědictví. A „chca-nechca“, i když jsem vážně neměla záměr opisovat, naskočil mi do hlavy zas „děda“ - a ty věty najednou dávaly smysl a slůvka začala navazovat… 
Tak je to prostě jiný děda, ale částečnou inspiraci DůchodkouEvkou přiznávám. 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Drahý děda Dalimil dožil do devadesátky. 
Dobrák důchodce definitivně dodýchal další den, druhého dubna dopoledne. 
Doktor diagnostikoval drastickou dehydrataci, doplněnou dlouhodobým diabetem. Dráždivá divertikulóza "dílo" dekadentně dokončila. 

-----
Devět dědiců dnes dorazilo do dědova domu, dělit dědictví, další drobnosti dořešit. 


Dochvilně došel držgrešle David, dlouhán Daniel, dobrodruh Dušan. Dendroložka Dáša doběhla doprovázena diblíkem Dominikou. Donchuán Dalibor dojel džípem, dovezl drzou Ditu. Dodatečně dokráčela depresivní Diana, drtivě dopadla do divanu. Dědovu dogu Dafné (devátou dědičku) dovedla dobrosrdečná dobrovolnice Dobromila. 


Dědicové, decentně dřepící dookola dědova dvoulůžka, dojatě diskutují. 
"Děda dluhy doplatil, doufejme" dodávají.


Důstojně dochází důvěryhodný Dr. Dvořák. Donáší dokumenty  - dva důležité dvojlisty. Dopodrobna dočítá dědické dodatky, dopočítává dluhy.


Danajský dar? Děsivé dusno. Dědice drtí deziluze.     


Dr. Dvořák duchapřítomně doporučí – "Dům dejte do dražby, dluhy doplaťte." 


Dále donchuán Dalibor dostává deset delikátních doutníků, dlouhán Daniel dovozové digitálky (dánské), držgrešle David dřevěný dvoukolák, dobrodruh Dušan damascénskou dýku, dendroložka Dáša datlovník, diblík Dominika duplikát diamantového diadému, drzá Dita dvoulitrový demižon domácího dryáku, depresivní Diana dvě duchny.
Dědova devítiletá doga Dafné dědí deset deka debrecínky denně, doživotně. 


Dr. Dvořák diskrétně doporučuje další dědictví dělit devíti: devadesát dvoutisícovek, devět dóz dýňových džemů (Dafné džem dostane dobrosrdečná dobrovolnice Dobromila).

Díkybohu, dohoda docela dobře dokončena. 
Dekorum dodrženo. 

-----

Do deseti dnů dostávají doporučený dopis. Doplatek dědické daně.
Do dupy!
Diano, daruj Diazepamy…6 komentářů:

 1. Drsný dodatek - drahé dědictví! Další dluh doložil dentista Datel, domovník Damián, diskrétní děva Dáda. Dědicové dlouho debatovali: "Dementní dědek dělal dluhy, dopr...! Dlabeme dědictví, deme domů."

  OdpovědětVymazat
 2.  
  Darmo dít, dentistické dluhy dokáží díry do domácích depozit dovrtat. 
  Drsnější dovývoj dorazil dobrosrdečnou dobrovolnici Dobromilu, dýňový džem domlsat doufala… 
   
  Dědicové do dalšího dopoledne dohysterčili.
   
  „Dosti dramatu!“ dohřímá dlouhán Daniel. „Domovník dostane digestoř, dentista dřevařskou dílnu.  Diskrétní děvě dáme dobře dochované dudy."

  OdpovědětVymazat
 3. Do druhého dne dalších devět darmožroutů doneslo dlužní dokumenty, dohromady dvanáct! Dožraní dědicové dali darebákům do držky. Dostali doživotí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drsňačko!
   Dopisuješ děsivá dramata…  :-D 
    
   (dost dobrý, dodávám)

   Vymazat
 4. Po komentáři na mém blogu jsem hned vyhledala pokračování osudů dědy Dalibora a musím chválit a chválit, fakt super ☺☺☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, nakopla jste mě :-)
   Akorát jsem zatím zaseknutá u toho "D", k dalším písmenům jsem se ještě nedostala :-)

   Vymazat