pátek 11. srpna 2017

Čeština s kapkou alkoholuV nedávné poště mi přišel tento unikátní kousek a nemůžu se o něj nepodělit.
Ráda bych uvedla autora, ale bohužel netuším, komu se to tak povedlo.
Jestli někdo víte, napište.

------------------------------

O tom, že čeština je nejkrásnější a nejbohatší jazyk na světě netřeba polemizovat. Zvláště dá-li se dohromady s největším koníčkem Čechů – alkoholem. A tak – jak říkáme hezky česky těm, kteří si poněkud více přihnuli?

Elektrikář může být nadrátovanej a soudce jak zákon káže. Klempíř byl na šrot. Metař byl nametenej a sládek nachmelenej. Akademický malíř byl pod obraz a malíř pokojů zmalovanej. Loutkoherec byl zpumprlíkovanej. Zpěvák, a že jich bylo, byl zhulákanej. Letec byl jako bomba, pyrotechnik jako puma a kanonýr jako dělo. Pracovník pneuservisu byl gumovej.
Truhlář byl jako prkno. Kněz byl jako slovo boží, funebrák tuhej. Meteorologa nebylo potřeba, ale byl by na mraky. Veterináře potřeba bylo, a když se vracel z akce, byl jako zvíře.
Boxer byl ztřískanej, kropič zlitej. Zemědělci ji měli jako vidle. Zootechnik v JZD byl jako dobytek, řezník jako prase. Kovář byl zbušenej, kuchař na kaši a myslivec piclej. Písmomalíř byl často zlinkovanej, lakyrník zlakovanej. Kominík byl zčazenej. Sklenář měl okno. Koukám teď na televizní zprávy. Je tam nějaký poslanec. Ten kdyby přijel do Vísky, tak by byl odhlasovanej.
Uklízečka bude na prach. Zaměstnanec autobazaru je jetej. Dopravář má špičku a pumpař je total. Zahrádkář by mohl být nakropenej, dřevorubec zrubanej.
Karbaník je zkárovanej. Ortopéd bude zlámanej, dermatolog koženej a anesteziolog v bezvědomí. Pedagog bývá vyškolenej. Hudebník na moll a entomolog na mol. Chmelař je jako žok. Ajznboňák i tramvaják je vykolejenej. A výhybkář namazanej. Zoolog má opici. Logicky. Kynolog je jako doga. Zákazník má nakoupeno. Řidič je zřízenej a ocelář zkalenej. Flétnista zhvízdanej.
Profesím, které se ve výčtu neobjevily, se srdečně omlouváme.

No řekněte, není ta čeština dokonalá?!!!!

----------------
Napadá vás ještě něco dalšího?
Mi ten výčet připadá tak vyčerpávající, že zatím fakt nevím, jestli na někoho pozapomněli :-)

19 komentářů:

 1. Tak ještě mě napadá líznutej, ovšem kdo... snad cukrář?
  A pokud se něco takového přihodí stařičké vesnické dámě, zejména v zimním období, tipla bych si, že bude nadraná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haplo, tak to je super!
   A líznutej by mohl být určitě zmrzlinář :-)

   To jsem fakt zvědavá, jestli ještě někoho něco napadne

   Vymazat
  2. Tak mě teď ještě napadla - napraná pradlena.

   A jinak se na týden loučím a jsem zvědavá, jestli tady ještě něco přibude :-)

   Vymazat
  3. No, vždycky si myslím, jak objevím Ameriku - a ono to tam už je :-)

   Ale ještě - švadlena je na hadry. A pubertální výrostek ji má jak z praku.

   Vymazat
 2. Pubertálnímu výrostkovi chlast nedávat! 8-) Jinak mi přijde, že autor stati si před psaním taky párkrát cvakl - nějak mu nesedí styl ani čas, chvíli je v minulosti a pak zas kdo ví kde, ale výběr namazaných dobrý, to zas jo. :-)

  Nomi, měj se pěkně za hranicemi všedních dnů a zase se vrať, ne že tě ta chuť na kýbl zmrzliny přejde tak nečekaně jako tě přepadla. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oby, pubertální výrostek si většinou pití opatřuje sám a potajmu :-)

   Taky jsem si říkala, že by byla výzva toto doplnit a dát do učesanějšího psaní.
   Ale muselo to i tak dát dost práce, všechno toto sesbírat... A vůbec, ten nápad je fajn.
   Mě osobně, asi že mám ten vyhrocený vztah s autem, nejvíc pobavil pumpař, co byl total (já jsem si tak na pumpách svého času připadala i bez alkoholového dopingu). :-)

   Díky, taky moc doufám, že mě to psaní po té dovolenkové absenci zas nepustí - už to tak dvakrát dopadlo, tak tentokrát se tomu snad vyhnu :-)
   Zatím ahoj

   Vymazat
 3. Valcíř na plech... dřevorubec už tam je zrubanej, ale mohl by být i sťatej... Ono by se určitě ještě něco našlo, ale kdo má čas nad tím koumat. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oby, a otec popíjející na podzimní procházce se synem by mohl mít draka při pouštění draka :-)
   Jo, a strojvůdce by mohl být pod parou.

   Vymazat
 4. Mám dojem, že u Mirky (Langerové) na blogu to letos bylo jako výčet (což je přehlednější, než takhle daný do textu). A tam pak v komentářích se pokračovalo. Snad jsem to nepopletla a bylo to u Mirky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Liško,
   fakt je, že tento typ článku k tomu přidávání hodně svádí a v tom textu je to dost nepřehledné. Sama jsem se kolikrát rozradostnila, jak jsem objevila něco dalšího a ono to tam už tady bylo. Ten den, jak jsem to vložila mě pak napadlo, že bych to mohla (až se někdy budu nudit) hodit do excelu a seřadit abecedně - jen jsem se zasekla, zda to řadit dle toho výrazu či povolání :-)

   Vymazat
  2. No, jak teď tak dopisuji ty své poznačené nápady, tak ten excel vidím celkem jistě, už se mi zas nechce číst článek znova, jestli to tam náhodou už není...

   Vymazat
 5. Už to mám:
  https://mirka19langerova.wordpress.com/2016/11/26/tohle-jsem-si-sem-musela-vlozit/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kouknu tam, díky za odkaz. (nejdřív ale do komentářů dopíšu, co mě po publikování ještě napadlo, ať nemám pocit, že opisuji :-) )

   Vymazat
 6. Klempíř je na plech.
  Na šrot by moh bejt chovatel prasat (?) :- )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na šrot by mohl být i "sběrač kovu" nebo pracovník sběrných surovin :-)
   Kočí by mohl být zpráskaný, hráč na triangl cinknutý a zpěvák italských oper by byl kantáre.

   Vymazat
 7. Hele hele, nepíšeš paní :-) ne že bych na tom byla líp, ale jsem ráda, že tu jsi ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Elo, moc ráda Tě u sebe vidím a smekám před vámi všemi, kteří jste blogovat nepřestali, je moc fajn se mít kam vracet :-)

   Vymazat
 8. Jestli nejkrásnější, to nevím.
  Ale nejšílenější je určitě.
  Slabikotvorné ,r' a ,l' to jistí. Není na světě jiný jazyk, v němž by bylo možno sestrojit větu bez samohlásek, která by dávala smysl a kterou by dokonce dokázal někdo vyslovit (natož aby ji vyslovilo 10 milionů lidí!): strč prst skrz krk je nejobvyklejší příklad.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane, krásná či šílená - fakt je, že rozhodně není nudná.
   A děkuji za pěkný příklad té "šílené" věty, člověk to bere tak automaticky, že si ani neuvědomí, jak to asi působí z vnějšku :-)

   Vymazat