sobota 7. května 2022

Zubatá zasahuje

 aneb Znechucená ze „Z“


(Pozor – značně záporné znění zápisků)Zbraně značí znakem „Z“.
„Co tím symbolem asi míní?“, říkám si a v hlavě mi naskočí několik prvních vhodně použitelných slov: Zatracení zlodějští zabijáčtí zmetci… Za chvíli se přidá slůvko další. A další... Až se z toho zpropadeného „Z“ nemůžu vyhrabat, dokud to nesepíšu:

-----

Zkorumpovaní záškodníci zradili základní zásady. Zákeřně zahájili zlověstný zásah – zabrat zahraničí, zruinovat zázemí zabírané země.
Zavládlo znepokojení, zděšení… (Zato zbrojaři ziskuchtivě zajásali.) Zlovolná změna započala, zvrhlí zlosynové zaseli zkázu.

Zprvu zmatení záporáčtí záklaďáci začínají zaškobrtnutími, zničením zahrádek, zlodějinami zimníků, zapalovačů, zásob zeleniny (zejména zkvašeného zelí, zemáků). Záhy zpychnou, ztrácejí zásady, začnou zcizovat zboží, zlato, zirkony zdobená zrcadla. Zahoří zcela zbytečnou záští. Zblbnou.
Zpupní zloději ze zapadákova zanechávají zbídačelou zemi, zplundrují zařízení, zdevastují zemědělství, zabrání zasetí zrna. Zaplatí zahraničním zabijákům.
Zfanatizovaní zloduši zahazují zábrany, zastrašují, zatýkají. Zpochybňují zákonné závazky zachovávat zdraví zadržených. Zmučení, zranění zajatci zažívají zoufalství. Zlé zacházení způsobuje zvracení, záněty, zimnici.
Zakomplexovaní zmetci znásilňují, zmrzačují, zabíjejí.
Zbabělci! Způsobené zrůdnosti zarputile zapírají. Zlehčují zločinná zvěrstva...
Zaslouží zfackovat, zmydlit, zvalchovat zadky!

Zdatní zachránci zmužile zkouší zastavit zlo. Zakleknout, zpacifikovat, zamordovat, zlikvidovat zlolajné zabijáky, zachovat zdraví země...
Znavení, zoufalí.
Zoceleni!
Zvítězí!!!

Záporáci, zahoďte zbraně! Zastavte zabíjení!
Zmizte!!!

Zůstane zatrpklost, zloba, znechucení…
Zavládne znovuzrození!

---

Přesun na území bez války:


Zastrašení, zasažení zármutkem, zavaleni zmarem.
Zvažují: “Zatraceně! Zdali zůstat?”

Zabalí zavazadla, zdolají zátarasy. Zděšené zástupy zdrhají za zahraniční závory.
Záchytná zařízení zapisují zachráněné zběhy.

Znaveni, zemdlení, zaprášení… Zbaveni zdrojů, známých zvyklostí…

Zaevidováni, zlehka zabydleni, zkouší získat zaměstnání, zbudovat zatímní zázemí.
Zapomenout zdrcující zážitky, zregenerovat.


Zahořklí zabedněnci zaníceně začínají závidět zejména „Zoo zdarma“, zároveň zatrpkle zkouší zkousnout zafinancování základních zásob, zapojení zdravotnictví. Záměrně zlehčují záporné zkušenosti zubožených „zlatokopů“.
Závistivci, zkuste zažít zlomek zoufalství způsobeného zlikvidováním známých zákoutí, zákeřným zabráním země.
Zbytečná zloba…
Zbrzděte, zachovejte zdvořilost.-----

Ve výsledku jsem byla docela nemile překvapena, kolik negativních slov začíná na písmeno „Z“. 
Také si celou dobu oné „Zpackané operace“ říkám, jak k použití tohoto symbolu přijdou takové Zuzany, Zdeňky, Zlaty, Zdislavy a další, i mužští, nositelé jmen na Z?
A co chudáci čerství řidiči se symbolem "Začátečníka" za zadním sklem vozu? Nestanou se cílem protiválečné šikany už tak dost agresivních šoférů? 
Zmije - budiž, ale jak to odskáčou roztomilí Zajíčci? Zakážou jim chroupat Zelí?
Budou chtít chodci vůbec přecházet přes Zebry nebo raději odbojně skákat do vozovek mimo přechody?

Proto, pro vyvážení předchozí negace, přidávám ještě několik pozitivně laděných Z-slov, ačkoliv musím přiznat, že po tomto záporně stavěném textu je docela těžké přepnout:

Záchrana, zdatnost, zrození, zásluha, zlepšení, záštita, zpěv, záliba, zálusk, zocelený, ztepilý, zdařilý, zázrak, zdraví, zlato, země, zázemí, zákusek, zmrzlina, …


A budu, milí čtenáři, ráda, pokud mi v komentářích pomůžete ten pozitivní seznam rozšířit.

30 komentářů:

 1. Nominku, jsem moc ráda, že ses zase rozepsala. Škoda jen, že musíš o takovém zlém tématu. Obvykle nikomu nepřeju nic zlého, ale: "zasr.... zmr..... zdech....!" Vlastně byl úkol napsat něco z lepšího soudku. Tak třeba Zamilovaný zahradník zadarmo zaléval zeleninu. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oby, to je to krásné pozitivní slovo - zamilovanost! Na Tebe je spoleh :-)

   Jj, občas mi to holt zoufale nepíše, a pak přetlak... :-) Nyní mimo jiné - PC s rozepsanými texty v opravě od srpna do nedávna - čekalo se na jednu malou součástku...

   Vymazat
  2. Jinak Oby, tím zamilovaným zahradníkem jsi mi zavařila. Chtěla jsem napsat jednu pokračovací větu, a bude z toho asi celý kratší příběh :-)
   Zůstávám zacyklená v Z, ale už s příjemnějším tématem :-)

   Vymazat
 2. Hrozná je i netečná lhostejnost, čili:
  Znuděné zívání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Znuděné zívání by se dalo narušit zvonivým zazpíváním? Zatrsat zvesela? :-)

   Vymazat
 3. od "Z" je zabedněnec.
  a taky zmok, což je plivník - cituji z gůglu: Je známa také víra, že plivník se objevuje na poli v podobě černého zmoklého kuřete krčícího se zimou. Člověk, co jej vezme domů a nechá za kamny ohřát, ráno najde ve světnici tři hromádky obilí, které tato bytost ukradla jinému hospodáři. Pokud se chce plivníka zbavit, musí jej odnést i s ukradeným obilím na místo, kde jej našel. Dalšími metodou jeho získání mělo být nošení vejce černé slepice po devět dní, během nichž se nesmí modlit ani mýt.
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Z (v řečtině zéta) se používá jako symbolu pro elektrokinetický potenciál koloidních systémů v chemii, jak sem se dozvěděl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zmok, to slyším poprvé. Vrtá mi hlavou, proč by člověk absolvoval to devítidenní nošení vejce černé slepice, když se pak plivníka v rámci dobrých sousedských vztahů beztak bude chtít zbavit... Ale jako záminka oddechu od modlení a hygieny asi dobré :-)

   Z a chemie, to mi ke zlatu a zirkon(i)u připomnělo ještě zinek :-) A doufejme, že na covid nedojde až k té zétě...

   Vymazat
 4. A zkoušeal jsi hledat slova od "Z" v ruštině:
  забегаловка - putyka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Tak to mě fakt nenapadlo, kouknout přímo na ruštinu (velice s ní zápasím, po téměř třiceti letech nepoužívání teď jen zlehka něco málo naskakuje).
   Spíš si celou dobu říkám, jak zabírají nejen vedlejší zemi, ale taky písmeno mimo azbuku, aneb rozpínavost na entou.

   Vymazat
  2. Z jako захватчик!

   Vymazat
  3. Jo, tak to sedí, bohužel...

   Vymazat
 5. Zamilovaní, ale to už tu asi padlo. Skvělé zetkové písmenkování, myslím, že v mých Povídkách na písmenko zrovna tohle určitě nemám. Ale zase tam mám ž a povídku o žabí žranici :D.

  Vítej zpátky! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, díky :-) Ta Tvá písmenková povídání jsou luxusní, pobavila jsem se u nich před časem i nyní :-)

   Vymazat
 6. Hurá, nominek opět ve formě! Zapsala značně zajímavé zobrazení zparchantělých zlozvyků zahraničních zločinců, zabírajících zpupně Zelenského zemi!
  Rowdy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Rowdy, nějak mi to zoufale nepsalo a teď to ze dne na den bouchlo - potřeboval se uvolnit přetlak. To "zetkové" zanadávání si mi docela odlehčilo, byť se to nečte vesele...

   Vymazat
 7. Vítej nomi, hned mě napadla zamilovanost, pozdě. Tak co zábava, zalesnění, zasnění - zítřky bez "Z".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fukčárinko, tak zamilovanost zatím jednoznačně vede :-) A ano, je třeba dostatek zalesnění, aby bylo kde provozovat zasněnou zábavu pro lepší zítřky :-) Krásný seznam pozitivních slov :-)

   Vymazat
 8. Možná to "Z" na tancích = začátečník.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, taky výstižné, to jsem si říkala ze začátku.
   I když, zprvu mi přišlo, že ani oni sami neví co to značí a jen tak nějak mimoděk se to náhodou ujalo - a pak rychle vymýšleli, co by to tak mohlo být... (to jejich "za pabědu")

   Vymazat
 9. Zasnene se raduji, Nomi je Zpet!:) Tak at je notebook brzy v kondici, at se muzeme tesit na dalsi Zkazky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj psice, je fakt příjemné se tady vracet. On ten noťas byl přídavný prvek, tak nějak se toho hodně seběhlo i sečetlo a psaní se fest zaseklo. Vždy mě pak potěší, když to zas naskočí :-)

   ---
   Mimo téma - netušíš, kde lze nalézt lobův blog? Proklik nefunguje a název posledního zápisku "Poslední" nezní moc slibně. To by mě fakt dost mrzelo, pokud by se ztratil z blogosféry úplně. (Kdyby náhodou chtěl mít někde něco anonymnějšího, přivítala bych i tip na kontakt do mailu, pokud budeš vědět).

   Vymazat
  2. Lobo opravdu přestal blogovat. Ani jsem nevěděla, že blog i smazal, to je škoda, ale avizoval, že psát už nebude.

   Vymazat
  3. Quanti, doufala jsem, že to tak nebude. Tohle mě vážně mrzí...

   Vymazat
 10. Zpropadeně!! Na Z mě napadlo několik zcela nepublikovatelných slov... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čerfe, věř mi, že mě taky - a v počátku to byly hlavně ostravské jadrné výrazy, proto asi i nastala potřeba to nadávání trochu zkultivovat (pokud teda máš na mysli ještě další možná otitulování oněch propagátorů "Z").

   Jinak při načrtnutí zamilovaného textu na Z jsem na pár nepublikovatelných výrazů taky natrefila, byť ty ve výsledku negaci nevyvolávají :-)

   Vymazat
 11. jakó hodně dobrý, mám pocit, že jsem doteď používala tak celkem 10 slov na "Z", děkuji za rozšíření slovní zásoby

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helgo, díky, taky by mě do toho minulého týdne nenapadlo, jak je ta čeština na slova na "Z" bohatá. Mi nyní připadá, že jen ty samotné nadávky zde jsou zastoupeny v desítkách kusů :-)

   Vymazat