aneb
Doma všici šílí,
mojí šicí pílí…
Baví mě učit se nové věci a docela ráda na to přicházím sama, podle návodů v knížkách nebo na netu.
Nový koníček je tu, ano, konečně opět došlo na to léta oťukávané šití.
Plno propriet a nití pořízeno, jdeme na to.
Začínám jako obvykle polštářem, a tentokrát výjimečně pokračuji i dál. Protože se přidává dcera – a zejména ji jsem chtěla pro šití nadchnout, páč s její vysokou, a zároveň krásně žensky oblou postavou, v konfekci nakoupí maximálně tak elastické tričko. Hon za kalhotami už vzdala a poslední dva roky nosí jen šaty či sukně, případně na sport legíny.
Hltám na netu jedno video za druhým a odvážím se navrhnout střih na kalhoty přímo pro ni. A asi že jsem měla štěstí začátečníka, nebo jsem to fakt pochopila – hned ta první kaťata jí neskutečně sednou, a to až tak, že:
- jsou akorát do pasu vpředu i vzadu
- v pase jí neodstávají
- přes boky nepnou
- a navíc – a to pozor! – délku má až pod kotníky!
Tak to se fakt povedlo! Slečna dcera si obratem ušije gatě další, spokojeností září a na chvíli pak velkoryse přenechá i mi místo u onoho stroje. A dávám se do boje, vskutku lítého. Kalhoty už přece umím, chce to vyšší cíle – i posedne mě potřeba ušít si halenku na míru. Aby mi neodstávala u průramků, kopírovala křivky, pas byl v pase a ne o kus výš atd…
První jednoduchý nástřel dle videa – halenka mi odstává v průramcích i při použití prsních záševků.
Druhý, o kus složitější, pracně studovaný a propočítávaný, návrh – halenka mi odstává v průramcích i při použití prsních záševků.
Třetí pokus, dle jiného videa – halenka mi odstává v průramcích, i při použití prsních záševků.
Čtvrtý pokus, dle zakoupené knihy – halenka mi odstává v průramcích, i při použití prsních záševků.
Pátý pokus - rozbalím střihovou přílohu z Burdy (ačkoli jsem doufala, že k tomuto zoufalému kroku nesáhnu, páč mě ty počmárané obří plachty trochu děsí) a asi půl hodiny hledám v té změti čar tu, která má patřit k halence. Po půl hodině zjistím, že zírám sice dobře, ale na špatnou plachtu. Trpělivost ovšem vyčerpána, Burdu odkládám.
Šestý pokus – úplně jiné video na netu, průramky halenky mám moc dlouhé a taky kus látky v nich odstává i při použití prsních záševků.
Kašlu na videa a návody, zkouším si 3D míry nějak přenést na rovinu – vytvořím střih o dost jinačí než všechny ty původní, ale překvapivě je zatím nejlepší. Ještě sice ne tip ťop, ale zatím nejlepší.
Vážně ale chci ale tu konstrukci střihu pochopit! Hledám a hledám, až konečně najdu to jedno konkrétní video, dle kterého se mi to podaří.
Nicméně, dávka trpělivosti, vyčleněná na halenku, je v daný moment vyčerpána.
Ale pro příště už o něco lépe vím, jak na to.
---
Mezitím jsem si nastříhala i ušila minišaty na tancování, prototyp zavinovací sukně i testovací kalhoty – a díky tomu odhalila ještě spoustu prostoru pro doladění mnoha nedostatků v technických postupech i kvanta čekajících výzev (zipy, rukávy, kapsy, podsádky výstřihů, lemy triček atd.).
Mezitím jsem si nastříhala i ušila minišaty na tancování, prototyp zavinovací sukně i testovací kalhoty – a díky tomu odhalila ještě spoustu prostoru pro doladění mnoha nedostatků v technických postupech i kvanta čekajících výzev (zipy, rukávy, kapsy, podsádky výstřihů, lemy triček atd.).
No, bude to ještě běh na delší trať, ale baví mě to, a to se počítá.
---
O výsledky – podělím se ráda.
Zatím se mi podařilo
odvařit si záda
...
-----
Odkaz na videa - jak vyřešit nesedící průramky:
Toto video zde bohužel nejde vložit, ale pro modelaci střihu mi připadá zatím nejlepší:
A odkaz na video pro vytvoření střihu na kalhoty:
Jinak za sebe doporučuji i psané návody v Módním pekle:
- kalhoty střih
- kalhoty šití
- halenka - základní střih - zde se mi už nezobrazují obrázky, takže jsem je dohledávala pomocí WBMachine.
- kalhoty střih
- kalhoty šití
- halenka - základní střih - zde se mi už nezobrazují obrázky, takže jsem je dohledávala pomocí WBMachine.
Kdysi dávno si jeden můj kolega šil kšiltovku ze staré džín. Používal při tom vzorec pro výpočet objemu kulového vrchlíku /Kulový vrchlík je průnik poloprostoru s koulí. Objem: Objem kulové úseče se určí ze vztahu: 1/6*π*v*(3*ρ2+v2), kde v je výška kulové úseče a ρ je poloměr kulové úseče/.
OdpovědětVymazatA kdybys potřeboval inspiraci k tvému tvoření, tak jeden zajímavý střih je na konci mého článku - https://tlustjoch2.blogspot.com/2024/10/e55.html
Znamení! Zrovna dopoledne jsem hudrovala, že si konečně musím ušíst lepší obal na šaty! Tak za pár měsíců uvidíme, jak to dopadlo :-D
OdpovědětVymazatPrůramky, to je můj odvěký problém u všech neelastických věcí. Nesnáším ty odstávací! A gratuluji k úspěchům:)
OdpovědětVymazatPrsní průramky naštěstí nemusím řešit, ale konstruuji právě nový střih na ergonomický prak, z něhož mi nebude odstávat levá ruka. Pokud se podaří, možná se i pochlubím.
OdpovědětVymazatTo šití je někdy hotová věda. Mé první pokusy o tuto disciplínu proběhly v dětských letech, kdy jsem si ještě hrála s panenkama a chtěla jsem jim ušít nějaké oblečení. Vrcholem mé šicí kariéry byl potom historický kostým v podobě jednoduchých červených šatů s kolovou sukní a na šněrování. K tomu jsem si ještě ušila vlněný plášť, pěkně dvouvrstvý, aby hřál. Jo, kde jsou ty časy :-)
OdpovědětVymazatK šití nic, ale chodíc po rodném městě me napadlo:
OdpovědětVymazatNadržené nádraží.
A.P.
Šťastný ten, kdo neměl rodiče krejčím. Všude nitě, hrkání šicího stroje a navíc práce z domova 😱Příšerný a tak namísto zálibu šiti mám zálibu v žití. Bez dozoru a teroru 🍷☕💃🙊 Jinak chválím Nomi, šikulka 👍
OdpovědětVymazat